HELLO

You have been redirected here from CyclingTipsHQ.

You will find all blog posts and more in our CYCLEHUB.

The Waller Pain 2015

…and this year it was bigger than ever before…. roll on 2016.

Bicycle-Insurance-cycle-racing-liability-insurance

 

Check out some of the pictures kindly taken for us at the event:

Mike Stephens’ Pictures 

Fabrizio Malisan Pictures

 

Full 2015 Results:


Bib

Name

Club

Time

Category

Category Winner

10 Matthew Burton Velo Club Rutland 01:15.3 Mens Mens
13 James Lowden Neon-Velo 01:18.3 Mens
47 Keith Henderson Southborough & District Wheelers 01:19.8 Mens Vets Mens Vets
1 Chris Balkham Oxted CC 01:20.1 Mens
35 Ewan Tuohy Cateford-BANKS 01:20.2 Mens
9 Robert Davies TH 01:23.5 Mens
15 Sebastian Lewis Maison du Velo 01:26.8 Mens
11 Edd Sowden Paceline RT 01:27.0 Mens
21 Dan Pullen Crawley Wheelers 01:28.1 Mens
76 Jacob Vaughan VCL 01:28.8 Boys (Under 16s) Boys (Under 16s)
5 Chris Hewitt 01:29.3 Mens
59 Nigel Wynn Team Custard 01:29.7 Mens Vets
8 Kevin Armstrong 01:32.1 Mens
2 Przemek Jersz 01:33.4 Mens
48 Darren Pollard Southborough & District Wheelers 01:33.4 Mens Vets
24 Luke De Quay EAST GRINSTEAD CYCLING CLUB 01:35.1 Mens
75 Matt Robinson Thames Turbo Triathlon 01:36.0 Mens
91 Mark Hayman 01:36.3 Mens
29 Jack Dennison Oxted CC 01:37.8 Mens
84 Ugo Messina 01:37.9 Mens Vets
3 Neil Gerrard Addiscombe CC 01:39.3 Mens
34 Max Blackburn None 01:40.4 Mens
67 Torin Henderson 01:40.5 Boys (Under 16s)
39 Felix Barlow Cycling Weekly 01:41.2 Mens
31 Grant Georgiades Crystal Palace Tri 01:43.1 Mens
37 David Hobbs 01:44.7 Mens
55 Hal Bransby Addiscombe CC 01:44.7 Mens Vets
16 Matthew Radford Addiscombe CC 01:45.5 Mens
88 Edward Tough Addiscombe CC 01:45.9 Mens
20 Alistair Cunningham Redhill 01:46.5 Mens
58 Ant Walsham None 01:46.8 Mens Vets
30 Scott Mackenzie None 01:47.0 Mens
77 Wayne Dyke 01:47.3 Mens
18 Tim Moody Addiscombe CC 01:48.6 Mens
25 Hoosh Nash 01:49.0 Mens
40 Helen Mckay Les Filles 01:49.7 Womens Womens
38 Darren Lapham 01:50.0 Mens
100 Ivor Patterson VCL 01:50.0 Boys (Under 16s)
87 Tony Abbott 01:52.5 Mens
45 Ross Bransby 01:54.7 Mens Vets
61 Paul Hide VCGH 01:56.2 Mens Vets
6 Dustin Benton 01:57.0 Mens
51 David Stanley 01:58.9 Mens Vets
68 Thomas Hawkes Addiscombe CC 02:00.0 Boys (Under 16s)
101 Kareem Aleinnibi VCL 02:01.0 Boys (Under 16s)
49 Graham Berridge Pearson CC 02:03.2 Mens Vets
98 Chris Newmark VCL 02:04.7 Mens Vets
60 Ian Wilson Tri Surrey 02:05.4 Mens Vets
57 Paul Lenaghan Tri Surrey 02:05.9 Mens Vets
32 Neil Adlam Addiscombe Cycling Club 02:06.2 Mens
78 Paul Robins 02:07.3 Mens Vets
99 Isla Aimee Rush Windymilla 02:08.2 Girls (Under 16s) Girls (Under 16s)
7 Tom Hansell Addiscombe CC 02:08.5 Mens
53 James Ogley 02:09.0 Mens Vets
96 Finlay Welling VCL 02:09.4 Boys (Under 16s)
108 Finlay Jenna VCL 02:09.6 Boys (Under 16s)
41 Penny Rowson Matrix Pro Cycling 02:10.2 Womens
95 Finlay Wollanton VCL 02:11.0 Boys (Under 16s)
52 Chris Mowatt 02:11.7 Mens Vets
36 Darren Manoharan 02:12.2 Mens
22 Stephen Allport Bec CC 02:12.9 Mens
44 Steve Wood pearson CC 02:13.7 Mens Vets
92 Paul White Addiscombe CC 02:14.4 Mens Vets
12 Matt Fricker Clapham Chasers 02:15.5 Mens
93 Paul Radford 00:02:16 Mens
97 Philip Wright VCL 02:16.3 Mens Vets
89 Lesley Wilkinson Addiscombe CC 02:18.0 Women Vets Women Vets
74 Bob Treadwell 02:22.5 Mens Super Vets Mens Super Vets
107 Ryan Georgiades 02:26.1 Mens
66 Martin Hillier Southborough & District Wheelers 02:27.9 Fat Dads (Novice) Fat Dads (Novice)
80 Aimee Hobbs Oxted CC 02:28.9 Girls (Under 12s) Girls (Under 12s)
64 Aleks Budimir 02:33.9 Mens Super Vets
83 Peter Carpenter Sutton CC 02:36.0 Boys (Under 12s) Boys (Under 12s)
72 George Gale Richmond Racers 02:40.3 Boys (Under 12s)
43 Phil Hawkes Addiscombe CC 02:50.8 Mens Vets
28 Paul Rendle Dorking Cycling Club 02:54.1 Mens
73 Bailey Lythgoe Caterham School 02:54.2 Boys (Under 12s)
65 Jo Whiting Addiscombe CC 02:55.1 Women Vets
62 Jonathan Chequers 03:06.7 Mens Super Vets
71 Emma Hillier Dartford Grammar Girls School 03:27.4 Girls (Under 12s)
105 Joe Carpenter 03:54.0 Boys (Under 12s)
86 Tom Norris 04:04.5 Boys (Under 12s)
70 Ethan Thomas Pearson CC 04:05.8 Boys (Under 12s)
106 Andy Parr 04:39.4 Mens Vets
104 Nigel Page 05:11.2 Mens Vets
14 Will Leadham DNS DNS
19 Roscorla Peregrine DNS DNS
23 Angus Williams DNS DNS
26 Matt Lawrence DNS DNS
42 Simon Lythgoe DNS DNS
46 Rod Waters DNS DNS
54 Robert Jackson DNS DNS